Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Jeśli jeden ze wspólników utrudnia współpracę lub nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, może zostać usunięty ze spółki decyzją pozostałych wspólników. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością znajdzie się odpowiedni zapis.
Prowadzenie działalności gospodarczej w postaci spółki niejednokrotnie może wiązać się z ryzykiem braku porozumienia na różnych płaszczyznach pomiędzy wspólnikami. Mogą pojawić się także sytuacje, w których to jeden ze wspólników nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i tym sposobem utrudnia a nawet zagraża funkcjonowaniu spółki. Istotne jest zatem zabezpieczenie się przed wszelkimi problemami tej natury już na samym początku podjęcia współpracy. Ustawodawca przewidział rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której wspólnik utrudniający współpracę lub niewywiązujący się ze swoich obowiązków może zostać usunięty ze spółki za pomocą wewnętrznych decyzji pozostałych wspólników. Mowa tutaj o przymusowym umorzeniu udziałów wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością regulowanym przez kodeks spółek handlowych w art. 199.
Podstawą umowa spółki
Przymusowe umorzenie udziałów w spółce, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się bez zgody wspólnika. Zastosowanie tej konstrukcji prawnej przez pozostałych wspólników może doprowadzić do zmniejszenia ilości udziałów wspólnika do poziomu, w którym nie będzie on miał realnego wpływu na podejmowanie decyzji w spółce, a nawet do całkowitego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta